גישה לחיים > אודות > פרויקטים > “מעלות” לראות את האדם שמאחורי המחלה והזקנה

“מעלות” לראות את האדם שמאחורי המחלה והזקנה

התוכנית פועלת כיום ב- 6 מוסדות אשפוזיים מצפת בצפון ועד אשדוד בדרום

המודל מציב לצד צוות מקצועי במוסד אשפוזי, ‘תומך איכות חיים’ (spiritual care providor) מוסמך המסייע לצוות המקצועי במוסד ב- 3 מעגלים עיקריים:
במעגל הראשון – התומך נפגש עם בני הגיל השלישי/חולים, מקיים איתם שיחות אישיות ומפגשים של תוכן ומשמעות, מפיג את בדידותם הפיזית והנפשית ופתוח לגלות איתם ביחד את המשאבים הפנימיים והיכולת לבחור ולשלוט בגישתם לחיים.
במעגל השני בני המשפחה. אלה הם בני/בנות הזוג, ילדים, נכדים, אחים ואחיות. בני המשפחה בדרך כלל “שקופים” למטפלים במוסד, ולא הוכשרו ל”תפקידם, החדש” כ- care givers. שגרת חייהם השתנתה
בעקבות מצבו של יקירם. התקשורת ביניהם חווה שינוי ומתח, לעיתים הם חסרי אונים מול סבלו. התומך מציע שיחות אישיות וסדנאות תקשורת והתמודדות עם האובדן הצפוי והעצמת המשפחה מתוך המצב הקיים.
במעגל השלישי הצוות הרפואי והפרא-רפואי. תפקיד התומך לשתף פעולה עם כל ספקי הטיפול ולהעביר מידעים אשר יסייעו לצוות המטפל במתן טיפול העולה בקנה אחד עם ערכי החולה, מטרותיו, רצונותיו ובקשותיו. תפקידו להוות ערך מוסף לצוות המקצועי. יציע סדנאות המתמקדות בשאלות מקצועיות ויציע כלים להתמודדות עם תהליכי הפרידה, בשורה קשה, מתן לגיטימציה לרגשות העולים במפגש עם הקשיש/חולה, שאילת שאלות, הקשבה עצמית והקשבה פעילה.

מושתת על מחקרים המוכיחים קשר ישיר בין תחושת איכות חיים טובה לבין חוסן רוחני ונפשי אצל בני הגיל השלישי וחולים במחלות קשות.