גישה לחיים > אודות > גישה לחיים בתקשורת > תכנית מעלות לתמיכה רוחנית בקשישים

תכנית מעלות לתמיכה רוחנית בקשישים

10.3.2016 // ענת ביגר

תכנית ‘מעלות’ של ארגון ‘גישה לחיים’ המעניקה ליווי לקשישים סיעודיים ובני משפחותיהם, החלה לפעול בבית האבות הסיעודי ‘בית הדר’ באשדוד. המלווה הרוחני ב’בית הדר’, אבי דרדוק’ אמירי: “תפקידי לעזור. אני עובד כבר מעל עשור עם קשישים וחולי דמנציה. אין אדם שלא מדבר. צריך להקשיב” .

ב’בית הדר’ באשדוד החלה לפעול לאחרונה תוכנית ‘מעלות’ של ארגון ‘גישה לחיים’. במסגרת התוכנית, מטפלים בקשישים הסיעודיים, בנוסף לצוות הטיפולי, גם , ‘תומך איכות חיים’ בעל מומחיות, הסמכה והכשרה במסגרת 20 שעות שבועיות. התומך מבקש להוות ערך מוסף לצוות, ונותן מענה במקומות שבם המערכת המוסדית טרם מצאה להם “תרופה”: מצוקה ובדידות; קשרי משפחה, עבודה וחברים מתרופפים; אובדן תקווה, משמעות וזהות, והתלבטות בסוגיות שעוטפות את כל מערכות החיים המושפעות מההזדקנות.

תוכנית ‘מעלות’, שנתמכת ברחובות על ידי קרן דליה ואלי הורביץ, מציעה מודל המושתת על דו”ח הלאומי Dying in America ועל מחקרים המוכיחים קשר ישיר בין תחושת איכות טובה לבין חוסן רוחני ונפשי אצל בני הגיל השלישי. התכנית מבקשת לקדם שיח מקצועי המושתת על משאביו הפנימיים של האדם הקשיש (תקווה, ערכים, משמעות, מהווים, מעגלי שייכות אך גם פחדים וסוגיות של סוף החיים ועוד) במטרה להפיג את בדידותו הנפשית והרוחנית.
על פי השיטה, התומך פועל בשלושה מעגלים. במעגל הראשון – החולים – מקיים התומך שיחות אישיות עם הקשישים, מפיג את בדידותם, עוסק בסוגיות של תקווה ושייכות,ומעלה שאלות הקשורות במשמעות החיים ומהווה אוזן קשבת ומגע אנושי. במסגרת המעגל השני, יוצר התומך קשר עם בני המשפחה ששגרת חייהם השתנתה בעקבות המעבר של יקירם לבית חולים. ומעניק להם כלים להתמודדות ולהעצמת המשפחה באמצעות סדנאות. במעגל השלישי מדובר באנשי המקצוע – הצוות הרפואי והפרא-רפואי. תומך איכות החיים מציע סדנאות המעניקות כלים להתמודדות עם תשישות חמלה דרך התבוננות פנימית, כיצד לבשר בשורה קשה, איך לשאול שאלות שלא עוסקות רק בצד הפיזי ועוד.
שרית אורן, מנכ”לית ‘גישה לחיים’ מספרת כי עוד בשנת 1946 הגדיר ארגון הבריאות העולמי את ‘הבריאות’ כמצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית ולא רק היעדר מחלה. “למרות זאת ישראל, של שנת 2016, עדיין מתקשה להתמודד עם האלמנטים הרכים הנכללים בזכות בסיסית זו.בישראל למעלה מ- 800,000 אנשים המוגדרים כזקנים מספרם באוכלוסיה. אנחנו חייבים לתת את הדעת לכך שהארכת החיים הפיזית לא יכולה להיות מנותקת מאיכות החיים של האדם הזקן. לצערנו מרבית הזקנים במדינת ישראל סובלים כיום מבדידות ומניתוק מהקהילה ומהסביבה בה הם חיים, מטרת התכנית החדשה לטפל בזקן כאדם שלם לחזק את התקווה של הזקנים בחיים ולמצוא משמעות גם בזמן שנותר להם”.

 

הגנן שהפך למלווה הקשישים
אבי דרדיק אמירי, בן 49 ממודיעין, מלווה רוחני מוסמך בהכשרתו ואדם עם נשמה יתרה מגיע ממודיעין ‘לבית הדר’ באשדוד ומלווה את המטופלים, בני המשפחות והצוות בהמון המון אהבה . אבי, נשוי ואב ל- 4 ילדים, סועד את אמו בביתו. את דרכו המקצועית החל כגנן בגן ילדים וחינך את ילדי הגן. לפני 12 שנה החליט לעשות הסבה מקצועית ולעבור לעבוד עם הקשישים.”המון שנים חלמתי להיות רב ברבנות הרפורמית, אני מאמין ומאוד אוהב את היהדות. כשהחלטתי לעשות שינוי מקצועי חבר שהוא רב, המליץ לי על התחום. בדקתי ונדלקתי. אני מלווה רוחני מוסמך גם בארץ וגם עם תעודה מטעם ארה”ב. מאז סיום הלימודים שאני עובד עם הקשישים ומאוד נהנה מהתפקיד. אני מלווה רוחני בירושלים באשדוד וקצת במודיעין. למדתי גם ליצנות רפואית והפסקתי. זה דבר נהדר ליצנות רפואית אבל הבנתי שאני מחפש משהו פחות גרוטסקי ויותר רוחני”.

 

מה זה אומר מלווה רוחני?
“לכל אחד יש את הצד הרוחני, למצוא את המקום הרוחני שיוכל להתעצם ולעבור לשלב הבא. כמלווה רוחני אני מגיע למחלקות ב’בית הדר’ אם חולים מונשמים, סיעודיים או בשיקום ומלווה אותם מהצד הרוחני. אני ניגש אליהם, מדבר איתם, שר איתם או כל דבר. אני לא פיזיותרפיסט שלהם, לא מרפא בעיסוק או רופא. את הצד הזה הצוות במחלקות עושה בצורה נאמנה ומקצועית. אני מקיים מפגשים עם המטופלים, או עם בני המשפחות שנזקקים לליווי רוחני לא פחות ועם הצוות שעושים עבודת קודש אבל זו עבודה שוחקת וגם הם נתקלים במצבים לא פשוטים בעבודתם. במפגשים אנחנו מתעצמים בצד הרוחני. תפקידי לעזור. אני עובד כבר מעל עשור עם קשישים ומתמחה עם מטופלים חולי דמנציה. אין אדם שלא מדבר. צריך להקשיב. אנחנו לא תמיד שומעים, אבל צריך לדעת להקשיב גם אם לא תמיד ה’ דיבור’ הוא לא מילולי”.